Počet výsledků: 6

Otevřít filtraci

Diferenciální počet leukocytů je jiný název pro diferenciální krevní obraz.

Leukocyty neboli bílé krvinky jsou součástí krve a řadí se mezi buňky imunitního systému. Bílé krvinky společně s krevními destičkami tvoří méně než 1 % objemu krve. Leukocyty hrají rozhodující úlohu při obraně organismu proti infekčním onemocněním. Existuje pět typů leukocytů, které se dělí do dvou skupin podle toho, zda obsahují či neobsahují tzv. cytoplazmatická granula (malá zrníčka uvnitř buňky, která jsou viditelná pod mikroskopem): granulocyty (neutrofily, eozinofily a bazofily) – obsahují značné množství zřetelných granul („zrníček“), agranulocyty (lymfocyty a monocyty) – neobsahují viditelná granula. Obrázek: Pět typů bílých krvinek – zjednodušený nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také leuko-, -cyt.

Diferenciální diagnóza je návrh několika možných diagnóz na základě konkrétních příznaků. Jedná se o návrh různých diagnóz (nemocí) s podobnými příznaky. Příkladem č. 1 je diferenciální diagnóza bolesti na hrudi, která může být způsobena infarktem myokardu, zápalem plic, úrazem apod. Příkladem č. 2 je diferenciální diagnóza kašle, který může být způsoben zánětem průdušek, chřipkou, chřipce podobným onemocněním, angínou, astmatem apod. Terminologická poznámka: Někdy se používá pojem diferenciální diagnostika, což znamená „zvažování diferenciální diagnózy“. Z ryze praktického hlediska však mezi diferenciální diagnostikou a diferenciální diagnózou není velký rozdíl, proto bývají oba pojmy často vzájemně zaměňovány. Viz také diagnóza, diagnostika.

Početí neboli koncepce je počátek těhotenství. Různí autoři definují početí různými způsoby: Podle jedné definice se početí vyznačuje již vznikem životaschopné zygoty; v tomto smyslu někteří autoři zaměňují početí s oplodněním. Podle jiné definice se početí vyznačuje až uhnízděním embrya v děložní sliznici, odborně řečeno nidací. Viz také antikoncepce, oplodnění.

POCT metody (zkratka pochází z anglického názvu point-of-care testing) jsou metody, které umožňují zjišťování důležitých laboratorních parametrů přímo v místě zdravotní péče, která je poskytována pacientovi (tedy nikoli v laboratoři), například: v ordinacích praktických lékařů i ambulantních specialistů, v nemocnicích – konkrétně na lůžkových odděleních, jednotkách intenzivní péče či operačních sálech, ve vozech zdravotnické záchranné služby (tedy v sanitkách), v domácím prostředí pacienta – například u hemofiliků nebo diabetiků. S využitím POCT metod lze stanovit širokou škálu různých ukazatelů, například: na sliznici nosohltanu – přítomnost konkrétního antigenu (pomocí rychlého antigenního testu), v krvi – CRP, glykemii, koncentraci elektrolytů, cholesterolu a některých dalších látek, ve stolici – přítomnost hemoglobinu (pomocí testu okultního krvácení do stolice), apod.

Diferenciální krevní obraz, diferenciální počet leukocytů nebo jen zkráceně diferenciál je laboratorní vyšetření, které lékaři poskytuje informace o typu a množství bílých krvinek v krvi. Toto vyšetření se obvykle provádí jako součást krevního obrazu a hodnotí se při něm množství pěti různých typů leukocytů: neutrofilů, lymfocytů, monocytů, eozinofilů a bazofilů – a případně i abnormální typy buněk, pokud jsou přítomny. Výsledky se uvádějí v procentech i v absolutních hodnotách a porovnávají se s referenčními rozmezími, aby se určilo, zda jsou hodnoty normální, nízké nebo vysoké. Změny v množství bílých krvinek mohou pomoci při diagnostice mnoha různých onemocnění, včetně virových, bakteriálních a parazitárních infekcí a různých onemocnění krve, jako je například leukemie. Viz také krevní obraz.

Zobrazeno 1 až 6 z 6

Počet výsledků